Skip to content
Menu

Ako zlepšiť kvalitu spánku pomocou REM spánku

Pojem REM spánok ste už určite počuli. Ale čo to presne je? Prečo je to dôležité? A ako to ovplyvňuje vašu celkovú pohodu?

Odpovede na tieto otázky nájdeme v tomto článku a ďalších. Pokračujte v čítaní, ak sa chcete dozvedieť o štádiu REM spánku, jeho význame a ako môžete zlepšiť kvalitu spánku.

Aké je štádium REM spánku?

REM (rýchly pohyb očí) spánok je jednou z kľúčových fáz nášho spánkového cyklu, ktorý sa vyznačuje živými snami, rýchlym pohybom očí a zvýšenou mozgovou aktivitou. Počas REM spánku svaly ochabnú a telo zažije istú formu paralýzy, ktorá nám bráni fyzicky predvádzať naše sny a ublížiť pri tom sebe alebo iným.

Štádium REM spánku hrá dôležitú úlohu pri konsolidácii pamäte, emocionálnom spracovaní a celkovej kognitívnej pohode.

Vedci prvýkrát objavili REM spánok v 50. rokoch minulého storočia a rýchlo ho spojili so snívaním. Výskum odvtedy prešiel dlhou cestou, no o REM a iných štádiách spánku a ich význame je stále čo učiť.

Aký je rozdiel medzi spánkom REM a spánkom NREM?

Náš spánkový cyklus pozostáva zo štyroch etáp v prísnom poradí a tento cyklus sa počas nášho nočného spánku niekoľkokrát opakuje. REM spánok je len jedným z nich, presnejšie posledným.

Predtým, ako prejdeme do štádia REM spánku, prejdeme tromi ďalšími fázami spánku.

  • Fáza spánku N1 – Keď zaspíme, naše telo začne relaxovať a naša mozgová aktivita sa spomalí. Ak sa počas tejto fázy človek neruší, o pár minút prejde do ďalšej fázy spánku.
  • Spánková fáza N2 – Počas tejto spánkovej fázy teplota nášho tela klesá, svaly sa uvoľňujú, dýchanie a srdcová frekvencia sa spomalí, pohyb očí sa zastaví a mozgová aktivita sa zmení na pomalší vzorec.
  • Spánková fáza N3 – V tejto fáze sa telo ešte viac uvoľní a mozgová aktivita sa riadi vzorom delta vlny. Výskum naznačuje, že táto fáza je rozhodujúca pre telesné procesy a zotavenie. N3 je zvyčajne veľmi hlboká fáza spánku.

Kombinácia týchto troch štádií tvorí spánok, ktorý nazývame NREM (non-rapid eye movement).

Keď zaspíme, vstúpime do štádia N1 a potom, počas úplného spánkového cyklu, prechádzame štádiami N2, N3 a REM v tomto poradí. Tento cyklus sa opakuje 4-6 krát každú noc, pričom štádium REM sa každým cyklom predlžuje.

Bežnou mylnou predstavou je, že REM spánok je najdôležitejšou a obnovujúcou fázou spánku, ale pravdou je, že každý z nich hrá dôležitú úlohu v celom spánkovom cykle.

Koľko REM spánku potrebujete?

To, koľko spánku vo všeobecnosti potrebujeme, sa môže líšiť od človeka k človeku a je to ovplyvnené rôznymi faktormi, ako je vek, životný štýl, zdravotný stav a ďalšie. Všeobecné odporúčanie pre dospelých je aspoň 7 hodín spánku denne.

Aj keď sa to môže líšiť od človeka k človeku, zvyčajne trávime asi 20-25% nášho celkového času spánku v REM spánku. To znamená približne 90-120 minút spánku REM každú noc, zvyšok je spánok NREM.

Čo sa stane, ak nemáte dostatok REM spánku?

Odborníci sa domnievajú, že potrebujeme ďalší výskum o účinkoch deprivácie REM spánku. Štúdie zatiaľ naznačujú, že môže súvisieť s problémami s pamäťou a zvýšeným rizikom rôznych zdravotných problémov. Súvislosti však zatiaľ nie sú celkom jasné.

S istotou vieme, že nedostatok spánku vo všeobecnosti môže mať významný vplyv na celkové zdravie človeka. Môže to viesť ku kognitívnym problémom, úzkosti, depresii, nadmernej dennej ospalosti a ďalším rôznym zdravotným problémom.

Niektoré poruchy spánku môžu ovplyvniť kvalitu vášho spánku a to, koľko REM spánku zažijete.

Ak v poslednej dobe nemáte dostatok spánku a pociťujete príznaky nedostatku spánku, vaše telo môže reagovať niečím, čo sa nazýva REM rebound. REM odraz je, keď zostanete v štádiu REM spánku oveľa dlhšie ako zvyčajne, čo znižuje množstvo NREM spánku, ktoré získate.